Kekova Private Boat Trip

MELİHMERT BOAT

We provide Kekova Private Boat Trip tour service to you with our family-run boat from Kekova Üçağız Port.

 

OUR TOURS

In Kekova Private Boat Trip, we see the main local must-sees of Kekova. These are the king tombs of Ancient Theimusa, Simena Castle dating from the Romans, and finally we see Sunken City dating from the Lycian and Roman periods. At the same time, a pleasant swimming break awaits you in the only swimmable shipyard bay of Sunken City.

In Kekova Private Boat Trip, we examine Kekova in more detail. These are the tombs of the kings of Ancient Theimusa, Simena Castle dating from the Romans, we see Sunken City dating from the Lycian and Roman periods. Then a pleasant swimming break awaits you at Tersane Bay, which is the only swimmable point of Sunken City. Right after, our journey continues towards Aquarium Bay, which is one of the cleanest bays of Kekova. There is a lookout castle and a church here from the time of the Romans.

Depending on your preference, a pleasant swimming break awaits you in one of the unique bays of Kekova.

DAILY TOUR

Our daily Kekova Private Boat Trips start at 10 a.m. and end at 5 p.m. Our daily tours are divided into two according to the request, with and without food. We have 2 different routes. The first of these is a tour through empty bays full of calm and tranquility. The second is a historical tour, mostly for sightseeing purposes. After seeing the main historical places that should be seen in our first tour, we end our tour by spending time in quiet bays. Our second tour is a sightseeing tour of the Kekova region on the fix route, where you can see the main historical sites and natural formations.

KEKOVA ÖZEL TEKNE TURU
YEMEK MENÜSÜ

• Fried Zucchini
• Shakshuka
• Carrot Tarator
• Salad
• Stuffed Pepper
• Pasta
• Surprise Appetizer (Depends on the ingredients.)
• Grilled Fish or Chicken
• (Drinks are not included in the price.)

WHO ARE WE?

We are a family-run. Our mother is the cook of our boat, our father is the captain of our boat. The capacity of our family boat is 34 people, but our boat is only for you, because your comfort is our priority. Hope to see you in the bays of Kekova, always deep blue and peaceful.​

PHOTOS OF OUR BOAT

LOCATION

CONTACT

Address

MelihMert Boat, Üçağız Limanı, Demre / Antalya

Social Media

BAYS

PLACE TO VISIT

Only for taking picture, there are no swimming breaks.

ROUTES

INTENSIVE ROUTE

Akvaryum Bay (Tea is served, if you wish, you can bring your breakfast and have breakfast on our boat.)
Tersane Bay
Sunken City
Pirate Cave
Gökkaya Bay (Lunch is served.)
Esmeralda Bay (Fruit is served.)
Simena Castle

CALM ROUTE

Simena Castle
Hamidiye Bay (Tea is served, if you wish, you can bring your breakfast and have breakfast on our boat.)
Sunken City
Akvaryum Bay
Kocakarı Bay (Lunch is served.)
Değirmenlik Bay
Kumlu İskele Bay (Fruit is served.)

Halil Kolak
Halil Kolak
Gayet temiz, nezih bir tekne turu idi. Mustafa bey ve Meral hanıma çok teşekkür ederiz. Memnuniyet ile ayrılacağınız bir tekne turu kesinlikle tavsiye ederiz.
Büşra Kırgız Yavaş
Büşra Kırgız Yavaş
Paylaşımlı turlar yerine özel tur istiyorsanız kesinlikle Melih Mert teknesini tercih edin. Mustafa Bey'in kaptanlığı ve eşi Meral Hanım'ın güleryüzlülüğü ve misafirperverliği ile sanki evde ağırlanıyormuş gibi hissediyorsunuz. Biz 3.5 saat özel tur ile çok keyifli vakit geçirdik. Teşekkür ederiz:)
Muhammet Mustafa Yavaş
Muhammet Mustafa Yavaş
Mustafa Kaptan ve Meral Abla ile iyi bir seyahat oldu. Hem ilgileniyorlar hem de sizinle sohbet ediyorlar. Bu tarz gezilerde ilgi ve sıcaklığı çok önemli bulurum, gayet memnun kaldığımız bir seyahatti.
Muhammed Emin Çakmak
Muhammed Emin Çakmak
leziz yemekler ve güler yüzle 2-3 yıldır gönül rahatlığıyla geliyoruz ☺️
e :D
e 😀
çok severek geliyoruz üç senedir çok iyi teşekkürler
Erdil Kaçamak
Erdil Kaçamak
Muhteşem bir tekne turu deneyimiydi... Tekne çok temiz bakımlı. Meral Hanım ve Mustafa Bey lezzetli yemekleri, konuk severlikleri ve samimi muhabbetleriyle bizleri mest etti. Aileler ve seviyeli bir tur deneyimi isteyenler için Kekovadaki en düzgün tekne...
erkin goktan
erkin goktan
Süper hafta sonu, harika yolculuk, lezzetli yemekler…
Burcin Taskin
Burcin Taskin
Thanks for everthing
Murat SAKLAVCI
Murat SAKLAVCI
The best of town! Clean, perfect service! Amazing foods...
A A
A A
Muhtesemdi ,özellikle Meral hanımın yemekleri çok sevdik. Eşi Mustafa bey de çok hoş sohbet biriydi kesinlikle doğru kişiler ile anlaştık diye düşünüyorum parasını sonuna kadar hak ediyorlar,teşekkür ederiz 🙏
Scroll to Top
Whatsapp
İletişim
Merhabalar,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?